peči na peleteAli ste že kdaj slišali za peči na pelete? So namreč vse pogostejši način ogrevanja, zaradi njihove enostavnosti in dokaj ugodne cene. In kaj točno peleti sploh so? Stisnjene so pod visokim tlakom in sicer se imenujejo tudi gorivo iz biomase. Morda lahko definiramo pelete za lažje razumevanje tudi kot lesene paličice premera 6 mm in dolžine 30mm. Ne vsebujejo nobenih kemičnih dodatkov in so iz žagovine. Kurjenje z njimi se uporablja v posebej narejenih pečeh prav zato, ker se tu gorivo dozira avtomatsko, prav tako tudi zrak. Briketi (peleti večjega premera) pa so namenjeni tudi običajnim pečem kot nadomestek drv.

Sama izdelava peletov je precej zanimiv postopek. Viri že prej omenjene biomase iz katere so izdelani, so v večini produkt žagarske in lesne industrije. Poleg tega imajo tudi izjemno nizko vsebnost vlage in majhno količino pepela. Če se sprašujete o njihovi učinkovitosti je zagotovljeno, da so odlično gorivo za ogrevanje celotnih urbaniziranih naselij. In kakšen je proces izdelave tega goriva za peči na pelete? Zdrobljen material se s pomočjo matričnega valja stisne skozi matrico, noži pa nato pelete odrežejo na želeno dolžino. Na koncu postopka poteka še hlajenje, da pride do želene trdote. Za izdelavo so zato potrebni les, lubje, suhi sekanci in podobni stranski lesni odpadki. Prednost tega goriva pa je tudi pri manjših postrojih. Na peč se nameščajo namesto oljnih in obstajajo tudi posebne peči namenjeno samo njim.

Če želite lahko uporabljate peči na pelete tudi kot dodatno ogrevanje vašega stanovanja, saj s tem lahko zmanjšate porabo energije. Na trgu so na voljo v različnih pakiranjih, razvažajo pa jih celo z cisterno. Te imajo poseben nastavek na vpihovanje, kot pri kurilnem olju. So torej enostavni za uporabo in odlična investicija v ogrevanje kakršnega koli stanovanja ali hiše.