Vedno več ljudi se odloča za gradnjo hiš. Imeti svojo hišo namreč pomeni za človeka nek status. Ko se torej odločimo zgraditi hišo, nam pred nos postavijo nekatera dejstva. Eno od dejstev je tudi npr., za kakšno vrsto gradnje se bomo odločili. Skeletna gradnja je v zadnjem času še posebej priljubljena, zato nam jo svetujejo mnogi strokovnjaki.
Skeletna gradnja je na slovenskih tleh razmeroma nov način gradnje družinske hiše. Vedeti pa moramo, da je tak način gradnje obstajal že dolgo nazaj in da to v resnici ni nekaj novega. Tovrstna gradnja je tudi sicer ena izmed najbolj kakovostnih gradenj, ki omogočajo kakovostno bivalno okolje.
T.i. skeletna gradnja je torej ponovno zaživela. Zasluga za to gre predvsem gradbenim materialom, ki omogočajo odlično toplotno izolacijo, paroprepustnost ter tudi dihanje sten. Osnova gradnje je skelet ali ogrodje, ki je sestavljeno iz močnih lesenih nosilcev.
Zakaj gradnja takih hiš?
Tovrstna gradnja loči dve različni vrsti izvedbe. Prva izvedba temelji na tem, da stoji skelet povsem samostojno in statično prenaša vse obremenitve. Nosilci so tako postavljeni v rastru in so povezani z diagonalnimi vezmi. Drugi način gradnje pa je povezan z OSB ploščami, ki so z notranje strani pritrjene na nosilce.
Poudariti moramo, da je skeletna gradnja zelo primerna za gradnjo energijsko varčne ali pasivne hiše. V Sloveniji ravno zaradi tega dejstva stoji že kar nekaj tovrstnih hiš. Tudi zanimanje je iz dneva v dan večje, kar pa ni nič nenavadnega, saj ima ta gradnja same pozitivne lastnosti. Zato tudi vi začnite razmišljati o tej gradnji in še enkrat preglejte njene učinkovitosti, ki trajajo celo večnost.